top of page

Zayıflama Yolculuğunuzda Pes Etmenizi Engelleyecek 9 Madde

Güncelleme tarihi: 14 Mar 2022

Asla dışarıdan bakan birinin anlama şansı yok bu süreci. Bunu çok iyi biliyorum. Kilo vermek için birçok zorlu yoldan geçiyorsunuz.

Eminim ki bazen pes etme noktasına geliyorsunuzdur. Bunun birçok sebebi var.

Kilo vermek yetirince zorken bir de etrafınızdaki insanlarla da uğraşmanız gerekiyor. Sizin iyiliğinizi düşündüğü için sürekli bir şeyler yemeniz gerektiğini düşünenler mi dersin yoksa hiç diyet yapmadan kulaktan dolma bilgilerle akıl vermeye kalkanlar mı? Pes etme noktasına geldiğiniz anda öncelikle etrafınıza kulak asmamayı öğrenmeniz gerekiyor.
  1. Kişi öncelikle diyette başarı yakalayacağına ve uyabileceğine inanmalıdır. Evet zor ama umutsuz başlanan hiçbir şey başarıyı getirmez. Önce kendinize ınanın bi yerden başlayın devamında o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

  2. Diyetisyenle beraber diyet yapmanız motivasyonunuzu arttırır. Günlük yaptığımız tabak kontrolleri, diyetisyen olarak sizi takip etmemiz, sorun olduğunda diyetisyeninize danışmanız motivasyonunuzu arttırır. Profesyonel destek almanız şarttır. Tek başına yapılan diyette bir süre sonra o liste bir köşeye atılır ve diyetin devamı gelmez. Diyetisyene olan sorumluluğunuz bu süreçte daha motivasyonlu olmanızı sağlar. Her hafta tartıyı diyetisyeninize atacağınızı bilmek bile sizi motive eder.

  3. Kişiler genelde aşırı büyük beklentiyle diyete başlar. Kişi 3 yılda aldığı kiloyu mucize gibi 1 ayda vermeye çalışır. Bu is o kadar kolay değildir ve uzun bir süreç gerektirir. Büyük beklentisi olan danışan 1 hafta gibi kısa sürede bile kilo veremeyince hemen motivasyonu düşer kendini başarısız hissedip diyeti bırakır. Kiloyu gec verin acele etmeyin hemen motivasyonu düşürmeyin kilo veremediğiniz haftaların olması veya yavaş kilo vermeniz zaten normal ve olması gerekendir.

  4. Kafanızda gerçekçi bir hedef belirleyin ve o hedefe kadar pes etmeyeceğinize söz verin.

  5. Bu sürece diyete başlıyorum gibi bakmayın sağlıklı beslenmeyi öğrenip yaşam tarzı haline getireceğim diye yaklaşın. Diyet demek aç kalmak demek değildir. Diyet lafından korkmayın çünkü doğru bir listeyle aç kalmayacaksınız.

  6. Daha küçük tabaklar satın alın çünkü küçük tabakta az porsiyonlar bile gözünüze daha doyurucu gelecektir. Tabaklarınıza özenip süsleyin.

  7. Yıllardır giyemediğiniz veya dışarıda görüp beğenip giymek istediğiniz elbiseyi odanızın bir köşesine koyun ve arada onu giymeyi deneyin. Bu motivasyonunuzu arttıracaktır.

  8. Tartıya sadece haftada bir çıkın çünkü yapılan çalışmalar sürekli tartiya çıkan kişilerin diyetten soğuduğunu ve umutsuzluğa düştüğünü göstermektedir. Tartiyi unutun siz sadece diyetinize uyun 👍

  9. Çok sıkıldığınızda kendinize minik ödüller verin ama ertesi gün mutlaka diyetinize uyun.

11 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page